63
O sudu
Zakon o Sudu Bosne i Hercegovine, koji je nametnut odlukom Visokog predstavnika, usvojila je Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na sjednici Doma naroda, održanoj 25.06.2002. godine i sjednici Zastupničkog doma održanoj 03.07.2002. godine. To je bilo neophodno učiniti kako bi se osiguralo provođenje nadležnosti države Bosne i Hercegovine, poštivanje ljudskih prava i vladavine zakona na njenoj teritoriji.
Prvobitni Zakon o Sudu Bosne i Hercegovine, iz 2002. godine, predviđao je samo Opću/Opštu sjednicu i tri sudska odjeljenja – Krivično, Upravno i Apelaciono. No izmjenama Zakona iz 2002. i 2004. godine usložnjena je dotadašnja organizaciona struktura. Ovim izmjenama unutar postojećeg Krivičnog i Apelacionog odjeljenja uspostavljeni su novi, posebni odjeli – prvo Odjel II za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju, a potom i Odjel I za ratne zločine.
Uspostavljanje novih sudskih odjela bilo je popraćeno uspostavljanjem posebnog sistema podrške novoformiranim odjelima. U decembru 2004. godine potpisan je Sporazum između Predsjedništva Bosne i Hercegovine i Visokog predstavnika za BiH kojim se uspostavlja Ured registrara kao međunarodna organizacija sa mandatom za upravljanje i pružanje podrške novouspostavljenim odjelima Suda BiH, Odjelu I i Odjelu II Krivičnog i Apelacionog odjeljenja. Odjelu III Krivičnog i Apelacionog odjeljenja i Upravnom odjeljenju podršku je nastavio pružati Zajednički sekretarijat.
Važno je istaći i veliki doprinos Međunarodne zajednice, kroz angažman međunarodnih sudija, koji su svojim iskustvom i znanjem doprinijeli izgradnji modernog i efikasnog Suda koji u svom radu primjenjuje najviše međunarodne standarde. Sud BiH je u vrlo kratkom roku uspio ne samo stvoriti potrebnu infrastrukturu i kapacitete da vodi najkompleksnije procese, već je pokazao i spremnost da vodi postupke protiv osoba optuženih za najteža krivična djela.
Priznanje profesionalnog rada i poštivanje visokih standarda u krivičnim procesima pred Sudom BiH ogleda se i u odlukama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, koji je, u skladu s Pravilom 11 bis, Sudu BiH na dalje postupanje ustupio šest predmeta sa 10 osumnjičenih. To su bile prve odluke o ustupanju predmeta jednom sudu u regionu, što je za Sud BiH bilo veliko priznanje.
Veoma je značajno istaći da Sud BiH ni u jednom trenutku nije zanemario upravne i parnične predmete iz svoje nadležnosti jer, zalaganjem sudija i ostalih zaposlenika na ova dva referata, Sud je uspio održati ažurnost i u ovim predmetima.
Rezultat cjelokupnog procesa je izgradnja Suda BiH u veliku i složenu instituciju koja ima 300 isključivo domaćih zaposlenika, od čega je 51 sudija.
Sud Bosne i Hercegovine
Sudije
Vijesti
Novalić i ostali: Tužilaštvo traži veće kazne, a Odbrane ukidanje presude i ponovno suđenje u predmetu “Respiratori“
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je ukidanje prvostepene presude u oslobađajućem dijelu Fadilu Novaliću i ostalima za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora vrijednih 10,5 miliona maraka tokom pandemije korona virusa, dok su Odbrane zatražile ukidanje presude u osuđujućem dijelu, oglašavanje Suda nenadležnim ili otvaranje pretresa pred Apelacionim vijećem Državnog suda.
Šojić: Nesporni potpisi optuženog
Na suđenju Draganu Šojiću, direktoru Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, optuženom za zloupotrebu položaja ili ovlasti, Državno tužilaštvo izvelo je dodatne dokaze te saslušalo vještaka grafološke struke koji je ustanovio da neki dokumenti nisu bili potpisani.
Cikotić: Osuđujuća presuda znak borbe protiv korupcije “bijelih kragni”
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je u završnoj riječi da Sud BiH donese osuđujuću presudu i izrekne odgovarajuću sankciju Selmi Cikotiću, optuženom za zloupotrebu položaja, navodeći kako će na taj način pravosuđe pokazati da se želi boriti protiv korupcije i kriminala “bijelih kragni”.
Predmeti
Fadil Novalić i drugi
Fadil Novalić
Fahrudin Solak
Fikret Hodžić
Jelka Milićević
F.H. Srebrena malina, zastupnik Fikret Hodžić
Udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 1. i 2., u vezi s krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 383. stav 3. u vezi sa stavom 1. KZ FBiH, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem iz člana 219. stav 3. u vezi sa stavom 2. KZ BiH, pranje novca iz člana 209. stav 3. u vezi sa stavom 1. KZ BiH, krivotvorenje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava iz člana 261. stav 2. KZ FBiH, krivotvorenje službene isprave iz člana 389. stav 2. u vezi sa stavom 1. KZ FBiH i povreda obaveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsifikovanje ili uništavanje iz člana 262. stav 2. KZ RS, sve u vezi s članom 53. KZ BiH, te krivično djelo nesavjestan rad u službi iz člana 387. stav 2. u vezi sa stavom 1.
Rejhan Raković i dr.
Rejhan Raković
Ensar Salčinović
Kenit Čakić
Armin Otuzbir
Mirza Ramljak
Ivica Sabljo
Rejhan Raković – krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 1. KZBIH u vezi sa krivičnim djelom primanje dara ili drugih oblika koristi iz člana 217. stav 1. KZBiH i zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 220.stav 1. KZBiH; Ensar Salčinović – krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2. KZBIH, u vezi sa krivičnim djelom primanje dara ili drugih oblika koristi iz člana 217. stav 1. KZ BiH i Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem iz člana 219. stav 1. KZBiH, Kenit Čakić – krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2. KZBIH, u vezi sa krivičnim djelom primanje dara ili drugih oblika koristi iz člana 217. stav 1. KZBiH i primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem iz člana 219. stav 1. KZBiH; Armin Otuzbir – krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2. KZBiH i krivično djelo primanje dara i drugih oblika koristi iz člana 217. stav 1. u vezi sa članom 54 KZBiH a sve u vezi sa članom 53. KZBiH; Mirza Ramljak – krivično djelo davanje dara i drugih oblika koristi iz člana 218. stav 1 KZBiH; Iivca Sabljo – krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja iz člana 220. stav 1. KZBiH.
Darko Jeremić i dr.
Darko Jeremić
Petar Cacanović
Ana Mirosavljević
Dragan Radmilo
Sonja Kurtuma Lovkov
Saša Tomić
Batrić Đurišić
Zdravko Dubov
Igor Prodanović
Snežana Vujinić
Goran Ignjatović
Pajo Panić
Dragica Tomić
Sefa Bošković
Organizirovani kriminal u vezi sa krivičnim djelom zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, a Darka Jeremića i još za krivično djelo Organizirani kriminal u vezi sa krivičnim djelom pranje novca.