Pravna pomoć
Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency International BiH zaprima prijave/pritužbe koje se odnose na korupciju u pravosuđu i postupanja koja predstavljaju disciplinske prekršaje sudija i tužilaca. Ako imate ozbiljna i konkretna saznanja o koruptivnim krivičnim djelima i disciplinskim prekršajima izvršenim od strane nosilaca pravosudnih funkcija (sudija i tužilaca), te drugih lica zaposlenih u pravosudnim institucijama svoja saznanja možete podijeliti sa Transparency International BiH.
U koruptivna krivična djela, prema važećim krivičnim zakonima u Bosni i Hercegovini spadaju: primanje mita, davanje mita, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, nesavjestan rad u službi, pronevjera u službi, prevara u službi, posluga u službi, trgovina uticajem, odavanje službene tajne i dr.
U disciplinske prekršaje spadaju: postupanje sa pristrasnošću i predrasudama, kršenje obaveze ispravnog postupanja prema strankama, prihvatanje poklona ili nagrada čija je namjena da na bilo koji način utiču na odluke ili postupke, korištenje dužnosti kako bi se pribavile neopravdane koristi za sebe ili druge osobe; propuštanje da traži izuzeće od postupanja po predmetima kada postoji sukob interesa, upuštanje u aktivnosti koje su nespojive sa dužnostima i dr.
Prijave/pritužbe biće analizirane od pravnih savjetnika Centra za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije, te ukoliko budu osnovane i potkrijepljene dokazima biće proslijeđene nadležnim organima na dalje postupanje. Transparency International BiH pratit će postupanja nadležnih organa po prijavama i informisati podnosioce prijave o ishodima postupaka.
Adresa:
Transparency International u BiH - Krfska 64e, 78 000 BanjalukaBrojevi telefona:
0800 55555
Faks:
+38751216369E-Mail:
centar@ti-bih.orgRadno vrijeme:
08:00 - 16:00hPravo na slobodan pristup informacijama predstavlja pravo građana da pristupe informacijama koje posjeduju državni organi, institucije i drugi javni organi i ono je regulisano zakonima o slobodnom pristupu informacijama – ZOSPI na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini.
Prema ovim zakonima, svaki građanin Bosne i Hercegovine ima pravo da zatraži informacije od državnih organa, tijela lokalne samouprave, javnih institucija, pravnih lica koja vrše javne ovlasti, kao i drugih subjekata čije je djelovanje od javnog interesa. Informacije koje se mogu tražiti obuhvataju podatke, dokumenta, budžete, odluke, rješenja, planove i izvještaje o radu kao i druge vrste informacija koje su u posjedu ovih subjekata.
Pravo na slobodan pristup informacijama omogućava građanima da budu informisani o radu javnih organa i institucija, učestvuju u procesu donošenja odluka te prate i analiziraju odluke i postupke javnih subjekata. Na taj način se promovišu transparentnost i odgovornost vlasti, što je važno za demokratsko društvo i suzbijanje korupcije. Zakoni propisuju jasnu proceduru za podnošenje zahtjeva, rokove za odgovor na zahtjeve i pravo na žalbu u slučaju odbijanja ili nedostatnog odgovora na zahtjev.
Transparency International u BiH i BIRN BiH nude mogućnost kreiranja jedinstvenog zahtjeva za pristup informacijama putem interaktivnog formulara. Formular vam takođe omogućava generisanje urgencije – u slučaju da organ od kog tražite informacije kasni sa odgovorom, ali i tzv. „žalbu za ćutanje uprave“ ukoliko ne dobijete odgovor u zakonski predviđenom roku (naješće 7 do 15 dana).
Dovoljno je unijeti neophodne informacije te generisati PDF koji, nakon što ga odštampate i potpišete, možete poslati odabranoj instituciji.