Indeks Institucije Predmeti Vijesti Izvještaji Pravna pomoć
Nazad

Amir Zukić i dr.

Faza postupka:
Postupak po pravnim lijekovima
Optuženi:

Amir Zukić
Safet Bibić
Senad Trako
Nedžad Trako
Ramiz Karavdić
Esed Džananović
Asim Sarajlić
Mirsad Kukić
Seid Fazlagić

Krivično djelo:

U odnosu na prvooptuženog: Udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa krivičnim djelima: Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, Protivzakonito posredovanje, samostalno: Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem, krivično djelo iz člana 52. stav (1) tačka a) Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije Kantona Sarajevo (čl. 340 st. 1 u vezi sa: čl. 382 st. 3 u vezi sa st. 2, čl. 382 st. 3 u vezi sa st. 2, u vezi sa čl. 28 KZ FBiH, a sve u vezi sa čl. 31 i 54 KZ FBiH, samostalno: čl. 382 st. 2 KZ FBiH, čl. 52 st. 1 t. a) Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije KS, a sve u vezi sa čl. 54 KZ FBiH). U odnosnu na drugooptuženog: Udruživanje radi činjenja krivičnih djela, u vezi sa krivičnim djelima: Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, Protivzakonito posredovanje, samostalno: Protivzakonito posredovanje, Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, Protivzakonito posredovanje (čl. 340 st. 1 u vezi sa: čl. 382 st. 3 u vezi st. 2, čl. 382 st. 3 u vezi sa st. 2, u vezi sa čl. 28, a sve u vezi sa čl. 31 i 54 KZ FBiH, samostalno: čl. 382 st. 3 u vezi st. 2, čl. 382 st. 3 u vezi st. 2, čl. ??, a sve u vezi sa čl. 54 KZ FBiH). U odnosnu na trećeoptuženog: Udruživanje radi činjenja krivičnih djela, u vezi sa krivičnim djelima: Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, Protivzakonito posredovanje, samostalno: Protivzakonito posredovanje (čl. 340 st. 2 u vezi sa: čl. 382 st. 3 u vezi st. 2, čl. 382 st. 3 u vezi sa st. 2, u vezi sa čl. 28, a sve u vezi sa čl. 31 i 54 KZ FBiH, samostalno: čl. 382 st. 3 u vezi st. 2, a sve u vezi sa čl. 54 KZ FBiH). odnosnu na četverooptuženog i petooptuženog: Udruživanje radi činjenja krivičnih djela, u vezi sa krivičnim djelima: Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, Protivzakonito posredovanje (čl. 340 st. 2 u vezi sa: čl. 382 st. 3 u vezi st. 2, čl. 382 st. 3 u vezi sa st. 2, u vezi sa čl. 28, a sve u vezi sa čl. 31 i 54 KZ FBiH). U odnosnu na šestooptuženog: Zloupotreba položaja ili ovlaštenja (čl. 383 st. 1, u vezi sa čl. 54 KZ FBiH). U odnosnu na sedmooptuženog i osmooptuženog: Primanje nagrade ili drugogo oblika koristi za trgovinu uticajem (čl. 382 st. 2 KZ FBiH). U odnosnu na devetooptuženog: Pomoć učinitelju nakon učinjenja krivičnog djela (čl. 346 st. 2 u vezi st. 1 KZ FBiH).

Optužnica:

Datum podizanja optužnice:
10.03.2017
Činjenični supstrat optužnice:

Optuženim licima se stavlja na teret nekoliko krivičnih djela (prvenstveno „Protuzakonito posredovanje“ i „Primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem“ iz KZ FBiH), koja su navodno počinjena samostalno ili u grupi ljudi, s ciljem pribavljanja protivpravne imovinske koristi, a u vezi sa procedurom zapošljavanja u Podružnicama  Elektrodistribucija pri JP Elektroprivreda BIH d.d. Sarajevo (u maju 2016. godine); nezakonito zapošljavanje u javnim preduzećima i medicinskim ustanovama; nezakonito posredovanje prilikom polaganja ispita na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Prvostepena presuda:

Sudije:
Tanja Curović
Opis presude:

Presudom Opštinskog suda u Sarajevu utvrđeno je da su prilikom zapošljavanja na otvorena radna mjesta u elektrodistribucijama u Zenici, Tuzli i Bihaću, Zukić i Bibić preko Senada Trake i Karavdića pronalazili osobe koje su spremne da daju novac za zaposlenje, a potom su koristili uticaj preko Džananovića, koji je u svojstvu izvršnog direktora u “Elektroprivredi BiH” proglašen krivim za zloupotrebu položaja.

U presudi se navodi da je Bibić koristio poznanstva stečena dugogodišnjim iskustvom radeći kao glavni tehničar na Klinici za Otorinolaringologiju KCUS-a, te član ili predsjedavajući više upravnih i nadzornih odbora, kao i predavač na Fakultetu zdravstvenih studija. On je proglašen krivim i za nezakonita posredovanja u zapošljavanju u Opštu bolnicu u Sarajevu, kao i preduzeće “Pokop”.

Sarajlić je oslobođen je po jednoj tački optužnice, a Nedžad Trako po više tačaka. Pojedinih tačaka oslobođeni su i Zukić, Bibić te Senad Trako.

Ona je dodala da Sud nije stekao uvjerenje da su optuženi svojim radnjama počinili udruživanje radi činjenja krivičnog djela, što im je optužnicom takođe stavljeno na teret.

Sudija je rekla da su izrečene kazne u granicama propisanih i da je Sud imao u vidu stepen krivice i okolnosti pod kojima su djela počinjena. Osvrnula se na svjedokinju koja je izjavila da je dala posljednjih 100 maraka.

Optužnica u ovom predmetu potvrđena je 2018. godine, a tokom suđenja je saslušano 110 svjedoka i vještaci, te je uvedeno 300 materijalnih dokaza.

Ranije je u ovom predmetu, zbog pomoći počiniocu poslije učinjenog krivičnog djela, osuđen Seid Fazlagić na osam mjeseci zatvora, po sporazumu koji je potpisao sa sarajevskim Kantonalnim tužilaštvom.

Zbog zdravstvenog stanja je odvojen predmet u odnosu na Mirsada Kukića, koji je prvostepenom presudom osuđen na godinu zatvora zbog primanja nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, odnosno zloupotrebe pri zapošljavanju u “Elektroprivredi BiH”.

Izrečena sankcija:

Zukić, koji je u to vrijeme bio generalni sekretar Stranke demokratske akcije (SDA) i zastupnik u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, osuđen je na tri godine zatvora, koliko je izrečeno i Džananoviću, tadašnjem izvršnom direktoru za elektrodistribuciju “Elektroprivrede BiH”.

Bibić, koji je bio tehničar na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i član više upravnih i nadzornih odbora, osuđen je na šest godina, Karavdić na dvije, a Senad Trako, tadašnji funkcioner Bosanskohercegovačke patriotske stranke (BPS), na godinu i po zatvora.

Oni su proglašeni krivim za primanje dara i trgovinu uticajem nezakonitim posredovanjem prilikom zapošljavanja više lica, od kojih su traženi iznosi od 11.000 do 20.000 maraka. Novac je, kako se navodi, u nekim slučajevima predavan, a u nekim nije, jer je došlo do hapšenja optuženih.

Presudom je naloženo oduzimanje protivpravno stečene imovinske koristi od Bibića u ukupnom iznosu od oko 80.000 maraka, a od drugih su oduzeti telefoni, kojima su razmjenjivali poruke prilikom činjenja krivičnih djela. Oduzimanje imovinske koristi od Zukića i drugih je odbijeno, jer nije došlo do primopredaje novca.